Terapia manualna FOI, czyli Funkcjonalna Osteopatia i Integracja, stanowi niezależną koncepcję terapeutyczną w zakresie osteopatii i terapii manualnej. FOI jest terapią całego ciała. Zakłada ona, że na problem, który powstał w aparacie ruchu, organizm człowieka reaguje jako calość. Ludzkie ciało zmuszone zostaje skompensować w jakiś sposób powstałe zaburzenie. Praktyka pokazuje, iż mechanizmy kompensacyjne są rozproszone po całym ciele, do tego według ustalonego wzorca. Tym samym dają się w łatwy sposób rozpoznać. W terapii integracji funkcjonalnej nie stosuje się zatem zabiegów miejscowych, ograniczających się do obszaru bólowego. Badanie i terapia obejmują zawsze powiązania przyczynowo-skutkowe.
Medycyna manualna zajmuje się ręcznym badaniem i leczeniem zaburzeń czynności układu ruchu , takich jak czynnościowe zablokowanie stawów, zaburzenia funkcji mięśni i więzadeł, zaburzenia w obrębie skóry, tkanki podskórnej i powięzi oraz zaburzenia złożonych stereotypów ruchowych , postawnych, napięć mięśniowych oraz oddechowych. Celem jej jest usunięcie stwierdzonych zaburzeń i związanych z nimi objawów bólowych. Poprzedzona jest zawsze diagnozą manualną tj. funkcjonalną analizą strukturalną. Techniki stosowane w terapii manualnej to techniki tkanek miękkich, masaż funkcyjny, masaż poprzeczny, trakcje, mobilizacje, oscylacje, manipulacje.
Metoda Mckenziego jest to zwarty system diagnostyczno-terapeutyczny, opierający się o znajomości wzorców bólowych i analizę zachowania się objawów w wywiadzie i badaniu przedmiotowym. System ten pozwala na rozpoznanie schorzeń narządu ruchu zarówno kręgosłupa jak i kończyn, w oparciu o wiedzę nie tylko anatopatologiczną lecz przede wszystkim znajomość topografii i rodzajów objawów oraz rozpoznanie specyficznych wzorców zachowania objawów.
Masaż leczniczy - dzieli się na masaż ręczny i mechaniczny. Masaż ręczny, czyli klasyczny poprawia ukrwienie i odżywienie tkanek, ułatwia odpływ krwi żylnej z tkanek, usprawnia działanie pompy mięśniowej , poprawia przepływ limfy, zmniejsza obrzęki, zmniejsza opór obwodowy, obniża ciśnienie tętnicze, poprawia krążenie płucne, zwiększa sprężystość tkanek, powoduje rozrost mięśni i zwiększa sprawność mięśni, rozluźnia tkankę podskórną, zmiękcza blizny, zrosty, poprawia wydzielanie mazi stawowej i zakres ruchomości w stawach, zmniejsza napięcie mięśniowe i działa przeciwbólowo, ułatwia usuwanie złuszczonych komórek nabłonka, pobudza pracę gruczołów potowych i łojowych, poprawia sprężystość skóry, prowadzi do przebudowy włókien kolagenowych. Podstawowe techniki masażu to : głaskanie, ugniatanie, oklepywanie i rozcieranie tkanek Masaż relaksacyjny - likwiduje skutki stresu, odpręża ciało, rozluźnia spięte ciało, przywraca spokój i harmonię organizmu. Zmniejsza napięcie mięśniowo - nerwowe i psychiczne spowodowane stresem, ciężką pracą, życiem w ciągłym biegu i napięciu. Poprawia krążenie i ciśnienie krwi, a także przywraca prawidłowy rytm serca. Masaż antycellulitowy / odchudzający - to zespół technik dobieranych tak , aby usprawnić krążenie całego organizmu, a zwłaszcza tych miejsc, gdzie nastąpiły zmiany. Masaż jest jednym z najskuteczniejszych zabiegów w walce z cellulitem. Masaż działa na skórę i tkankę podskórną usuwając zbędne toksyny i szkodliwe produkty przemiany materii, zmniejszając zastoje limfatyczne i pobudzając prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Po takim masażu komórki są lepiej dotlenione i odżywione ,skóra jest gładsza, bardziej napięta, sprężysta, jędrna. Masaże tego typu stosowane są zarówno w celach profilaktycznych jak i leczniczych. Masaż sportowy - Celem masażu sportowego jest zapobieganie stanom patologicznym w organizmie sportowca powstałych na skutek dużych obciążeń. Spełnia trzy podstawowe funkcje: -rozgrzewającą - regenerującą - leczniczą
Drenaż limfatyczny polega na zastosowaniu określonych technik, w formie przepychającej w celu usprawniania krążenia limfy przeciwdziałając powstaniu chorób wywołanych ich zastojem, likwidując obrzęki zastoinowe, zapalne, chłonne.
Polega na wykorzystaniu określonych technik manualnych mających na celu usunięcie napięć i dysfunkcji układu mięśniowo- powięziowego. Wstępem do terapii jest zawsze ocena stanu napięcia poszczególnych mięśni, ich bolesności bądź asymetrii pomiędzy dwiema stronami ciała. Bardzo często przyczyną bólu różnych części ciała jest tzw. Dysbalans mięśniowo-powięziowy, który polega na zwiększonym napięciu jednych tkanek i zmniejszonym napięciu innych. Na podstawie określenia tego dysbalansu można wstępnie wskazać których tkanek stanowi przyczynę lub czynnik podtrzymujący wstępnie bólu lub innych dysfunkcji. Następnie na zmienione tkanki aplikuje się techniki manualne, które w większości przypadków są bezbolesne.:
- techniki energizacji mięśni
- mięśniowo – powięziowe rozluźnienie
- aktywne rozluźnienie
- terapię punktów spustowych
Kinesiotaping to nieinwazyjna metoda, pobudzająca procesy regeneracyjne organizmu która jest bardzo dobrze tolerowana przez pacjentów. Oddziaływuje na organizm znajdujący się zarówno w spoczynku, jak i podczas aktywności fizycznej, potęgując efekt pracy terapeuty i komfort pacjenta. W metodzie tej narzędziami są specjalne plastry. Jest to plaster o elastyczności 130 – 140% rozciągający się tylko na długość, o ciężarze i grubości zbliżonej do parametrów skóry, niezawierający leków ani latexu, odporny na działanie wody ( możliwość kąpieli) umożliwiający przepływ powietrza falowemu utkaniu. Taśma poprzez swe oddziaływanie mechaniczne unosi nieco skórę tworząc pod nią więcej przestrzeni, co usprawnia przepływ krwi żylnej i limfy oraz zmniejsza kompresje na receptory bólowe.
Wskazania:
• Bóle kręgosłupa i stawów
• Bolesność okolic przyczepów (łokieć tenisisty, ostroga piętowa )
• Paluch koślawy
• Stan po skręceniach i zwichnięciach stawów
• Usprawniania procesów gojenia po urazach i operacjach ( np. po rekonstrukcji więzadeł krzyżowych lub szyciu ściegna Achillesa )
• Korekcja wad postawy
• Podniesienia sprawności i wydolności, a także zmniejszenie ryzyka kontuzji, podczas uprawiania sportu